Vad är ett sammansatt Sentence?

En sammansatt mening är en mening som består av två oberoende satser kopplas samman. En sammansatt mening måste ha två klausuler som kopplas samman med en förening av något slag. Detta kan ske i form av en korrelativa förening, en samordnande konjunktionen, eller ett semikolon fungera som en förening. Ett kommatecken används ofta för att kompensera för de två oberoende satser också, även om det inte krävs som regel grammatiskt. Man kan däremot föreningens mening med både enkel mening och fullständiga meningar. En enkel mening är en mening där det finns ett ämne och ett predikat, och där en fullständig tanke uttrycks, gör det möjligt att stå ensam. Exempelvis Vi kör utanför varje dag. är en enkel mening, som är Månen är vit. A komplex mening, å andra sidan, innefattar både en fristående klausul och underhållsberättigat klausul. Till exempel den meningen När stjärnor faller, jag vill göra önskemål. är en komplex mening, med stjärnor faller BISATS och jag vilja göra vill den oberoende klausulen. Att bilda en förening mening, tar du två oberoende satser, som kan tjäna som enkla meningar för sig och koppla dem med en konjunktion. Den vanligaste typen av använda tillsammans är den samordnande konjunktionen. Det finns sju samordnande konjunktioner på engelska: för , och , eller , men , och , ännu , och . Dessa sju kan enkelt sparas på mnemonic fanboys , där varje bokstav motsvarar första bokstaven i varje samordnare. Till exempel kan vi ta två enkla meningar: Jane tycker om att titta på fotboll. och Bob lärde sig att sticka. Vi kan sedan ansluta dem med en samordnande konjunktionen att skapa en sammansatt mening som: Jane tycker om att titta på fotboll, och Bob lärde sig att sticka. eller Jane tycker om att titta på fotboll, så Bob lärt sig att sticka. Det samordnande förening använder vi bestämmer innebörden i vår förening meningen, och naturligtvis inte alla samordnare fungerar för alla oberoende satser, men alla oberoende satser måste ha minst en förening att vara ihop. En sammansatt mening kan också använda en ihopkoppling av ord som hjälper varandra, så kallade korrelativa konjunktioner. Det finns fyra vanliga para ihop korrelativa konjunktioner: både och och , inte bara och men även , antingen och eller och varken och eller . Till exempel kan vi ta den oberoende satser: månen är full. och Stjärnorna är ute. Vi kan då gå dem tillsammans med en av våra motståndare att komma: Både månen är full, och stjärnorna är ute. eller Varken månen är full, eller stjärnorna är ute.

Ett semikolon kan också fungera som en förening för bildar en förening mening. Till exempel kan vi ta de två oberoende satser vi bara använts, och sammanfoga dem med ett semikolon för att bilda: månen är full, stjärnorna är ute. På detta sätt koppla samman de båda klausulerna mer utsträckning än om vi skulle ha dem som helt oberoende enkla meningar, men vi kan inte koppla dem tydligare än så.


Kommentarer

  • Om oss
  • Reklam
  • Kontakta redaktören
  • Få nyhetsbrev
  • RSS-feed

Redaktör: Beáta Megyesi
Nyheter redaktör: Christiane Schaefer

Kundservice: Mats Schaefer,
Helena Löthman

Tel: +46 00 79 22 00
Fax: +46 00 79 22 01

© Copyright 2014 Debok.net - All rights reserved.