Vad är några vanliga Golf villkor?

Liksom de flesta idrotter, finns ett stort utbud av unika terminologi som används när man spelar spelet golf. En början golfare kanske har svårt att förstå skillnaden mellan en birdie och en eagle, men förvirringen kring dessa och många andra termer golf kommer att minska eftersom erfarenhet av golf växer. Många golf termer har att göra med spelregler, andra rör den utrustning som utnyttjas, och ännu mer har att göra med golfbanan och villkoren kring spelaren. De grundläggande reglerna för sporten golf innebär att försöka slå en golfboll i ett hål på så få slag som möjligt. En golfbana består typiskt av 18 hål, men det finns några som har mer eller mindre, oftast i multiplar av 9 hål. Termen stroke menas all tid som en boll är avancerad när den har blivit slagen med en golfklubba, som är golfspelare främsta utrustning. Några omständigheter som gör att en golfare att beläggas med en stroke även om han eller hon inte har svängde sin klubb, och detta kallas ett straff stroke. är varje hål tilldelas ett antal slag som golfaren förväntas vidta för att få bollen i hålet. Detta nummer kallas par, och ett hål kan vara antingen par 3, 4 eller 5, beroende på avståndet till hålet. Om golfare avslutar ett hål genom att slå en boll en mindre än par, kallas det som en birdie, och två under par kallas en örn. Om det på ett par 5, till exempel, tar golfaren fyra slag för att avsluta hålet, har han officiellt fått en birdie på det hålet. Om han eller hon tar den mängd slag utses på ett hål, då han eller hon anses ha "gjort par. " En ovanlig händelse i golf är en hole-in-one, vanligtvis uppnås på par 3-hål, där det bara tar ett slag för att få bollen i hålet. Ett över par kallas en boggi, två kallas dubbel boggi, och tre en trippel boggi. Efter det är en spelare sägs ha gjort hur många slag över par att det tog dem att komma till hålet, till exempel en poäng av tio på ett par 3-hål kallas "sju över par. " Eftersom inte alla spelare är tillräckligt bra för Professional Golf Association (PGA) eller Ladies Professional Golf Association (LPGA), en av golf termer, ett handikapp, har tilldelats olika golfbanor baserat på deras svårigheter. Ett handikapp används för att balansera orättvisorna mellan aktörer på olika kunskapsnivåer som spelar mot varandra genom att tilldela dem "gratis" slag om de saknar skickligheten hos de andra spelarna. En av golf termer som hänvisar till en del av hålet är tee låda, där den ursprungliga golf skott hit. En annan är fairway, som är det landområde mellan tee lådan och hålet. Det svåraste hålet kan ökas genom att farleden sväng till vänster eller höger på vägen till hålet och dessa farleder kallas dogleg lefts och dogleg rättigheter, respectively. Hålet i sig ligger på en grön, som vanligen har kortare gräs än resten av hålet, samt en flagstick, komplett med flagga, som är placerad i hålet så att golfare kan se det på avstånd. Platser för att undvika på kursen är grov, som är något område som inte är fairway eller gröna, och fällor, som kan göras med vatten eller sand.

Det finns också många golfbanor termer som refererar till golfutrustning. En Tee är en liten spik som golfboll vilar på innan golfaren träffar sin första stroke, och det är inte för en golfare att använda en tee. På längre hål, är detta första slag normalt tas med ved-eller föraren, som är en golfklubb som har ett stort huvud som kan göras av en av många typer av lätta material, och syftar till att slå golfbollen långa avstånd. När spelaren är på fairway, blir ett järn vanligen klubbens val. En järn är en klubb med tunnare metall huvud som är vinklad för att ge bollen en bana som gör att resa en viss sträcka. Slutligen, en gång på den gröna, blir klubbens val, putter, en klubb för att träffa bollen och göra det rulla på marken, förhoppningsvis för golfspelare sista skott i hålet.


Kommentarer

  • Om oss
  • Reklam
  • Kontakta redaktören
  • Få nyhetsbrev
  • RSS-feed

Redaktör: Beáta Megyesi
Nyheter redaktör: Christiane Schaefer

Kundservice: Mats Schaefer,
Helena Löthman

Tel: +46 00 79 22 00
Fax: +46 00 79 22 01

© Copyright 2014 Debok.net - All rights reserved.