Vad är en Sexton?

Som lokal kyrka officer i många kristna traditioner är klockaren ofta ansvarar för skötsel och underhåll av byggnaderna som finns på grund av den lokala församlingen, skälen själva, och alla begravningsplatser som finns på fastigheten. Även klockaren inte ofta utföra alla de uppgifter som behövs för att behålla egendomen, innebär rollen att fungera som vaktmästare för anläggningen och se till att alla väsentliga uppgifter i samband med underhåll utförs på ett snabbt och kompetent sätt. är den term som klockarfar tros härröra från det anglosaxiska ordet segerstein som kommer från det latinska ordet sacristanus . Bokstavligen, är sacristanus används för att beteckna en person som är ansvarig för vården av föremål som anses vara heligt. Eftersom många kristna traditioner helga både mark och byggnader som är en del av församlingens egendom, är användningen av ordet klockaren en korrekt beskrivning.

Medan roll klockaren har utvecklats med tiden, finns flera grundläggande uppgifter som kommer att vara en del av sitt ansvar, oavsett storleken på församlingen. Dessa inkluderar underhåll av mekaniska apparater på fastigheten, exempelvis köksutrustning, Luftkonditioneringsaggregat, VVS-system, och vattenpumpar. Sextons också generellt interagerar med leverantörer och återförsäljare om brand-och säkerhetsutrustning, skadedjursbekämpning, rengöring kontrakt och leveranser kök.

Övervaka underhåll och skötsel av kyrkogården är också en del av den grundläggande arbetsuppgifter i många äldre församlingar. I många fall kommer klockaren även ansvara för förvaltningen av församlingens kalender och såg att några särskilda villkor som krävs för evenemang som hålls på fastigheten. Detta kan innebära att man sätter upp bord och stolar, hantera ljus och ljud utrustning, samt ordna upphängning av banners och gobelänger för särskilda tjänster.

I större församlingar där fler kyrka tjänstemän är skyldiga att säkerställa en korrekt funktion av anläggningarna kan församlingen utse en grupp sextons att tjänstgöra som vaktmästare över alla nödvändiga funktioner. Vanligtvis kommer den grupp sextons organisera sig så det är en erfaren Klockaren som hjälper till att fördela ansvaret mellan gruppen och även ordna stöd bland sextons vid behov.


Kommentarer

  • Om oss
  • Reklam
  • Kontakta redaktören
  • Få nyhetsbrev
  • RSS-feed

Redaktör: Beáta Megyesi
Nyheter redaktör: Christiane Schaefer

Kundservice: Mats Schaefer,
Helena Löthman

Tel: +46 00 79 22 00
Fax: +46 00 79 22 01

© Copyright 2014 Debok.net - All rights reserved.