Vad är 10 GbE?

10-Gigabit Ethernet (10 GbE) är det snabbaste Ethernet-standarden för fastprogrammerade lokala nätverk (LAN) sedan 2005. Det kronor det senaste i en lång lista av Ethernet-teknik som standardiserats av Institute of Engineers (IEEE) i sin specifikation 802. 3x. Den 10 GbE nätverket fungerar med en hastighet av 10 gigabit per sekund (Gbps), eller tio gånger snabbare än vanlig GbE. Ethernet-kablar används för att ansluta datorer till hårt trådbundna nät som används i företag, på campus, och i hemmen. Under åren har tekniken för överföring av digitala signaler över Ethernet-kablar, inklusive kablar själv, har utvecklats för att möjliggöra snabbare dataöverföringshastigheter.

Ethernet standarder kallas ofta i förkortad form. Hastigheten visas först, följt av ordet "bas" för baseband , och slutligen en 2-siffrig förkortning för den typ av kablage teknik som används. När man hänvisar till en nivå av Ethernet utan att precisera vilka kabeltyp, en enkel "X används för att vara inkluderande. I korta drag, avslöjar denna förkortning vilken typ av Ethernet-nätverk som avses. Till exempel:

  • 10Base-X-Standard Ethernet på 10 megabit per sekund (Mbps)
  • 100Base-X-FastEthernet på 100 Mbps
  • 1000Base-X-Gigabit Ethernet på 1. 000 Mbit /s, eller 1-gigabit per sekund (Gbps) , även känt som GbE
  • 10GBASE-X-10-Gigabit Ethernet på 10 Gbit /s, även känd som XGbE

10 GbE är tio gånger snabbare än GbE och har många konkurrerande standarder som sannolikt kommer att skaka ner till ett fåtal över tiden. De flesta typer av 10 GbE användning av en eller flera läge optisk fiber kablar. single-mode optisk kabel används för 10GBASE-SR (kort räckvidd), 10GBASE-LR (lång räckvidd), och 10GBASE-ER (Extended Range). Multi-mode fiberoptisk kabel används för 10GBASE-LX4 och 10GBASE-LXM. Wide Area Networks (WAN) har sin egen varietiess för 10 GbE: 10GBASE-SW, 10GBASE-LW och 10GBASE-EW.

För att köra korta sträckor med 10 GbE, finns det billigare 10GBASE-CX4, en koppar alternativ. Detta är vanligen används för broar, så som el-router att byta. En traditionell typ av 10 GbE som använder partvinnad kablar bör vara standardiserade av IEEE 2006, som 10GBASE-T . Den partvinnade kablar som används för 10 GbE måste uppfylla de tekniska specifikationer som Kategori 6A -kabel, eller "Cat-6A" för kort.


Kommentarer

  • Om oss
  • Reklam
  • Kontakta redaktören
  • Få nyhetsbrev
  • RSS-feed

Redaktör: Beáta Megyesi
Nyheter redaktör: Christiane Schaefer

Kundservice: Mats Schaefer,
Helena Löthman

Tel: +46 00 79 22 00
Fax: +46 00 79 22 01

© Copyright 2014 Debok.net - All rights reserved.